Dua: Lutja që bëri Elvis Naçi se bashku për xhuma u bë sebep që nëna e tij të zgjohet nga ko.ma!

Nëna ishte e së.murë dhe gjendja e saj sa vinte dhe përkeqësohej madje u fut në koma. Vllai jonë i shqetësuar kurrë nuk i humbi shpresat tek All-llahu i Cili është Ai që Shëron robërit e tij. Ate dite ishte dite e premte, e xhuma dhe te gjithe besimtarët me gëzim shkojnë në Xhami te adhurojnë Krijuesin e tyre. Vëllai jonë kontakton me imamin e xhamisë së Tabakeve teologun Elvis Naçi dhe i shpjegon situatën.,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Teologu Elvis Naçi u ngjit ne mimber të xhamisë për të ligjëruar hutben e Xhumasë. Gjatë fundit të saj ai çdo xhuma së bashku me gjithë xhematin falenderojne dhe i luten Zotit të Gjithësisë. Në një moment teologu Elvis Naçi tha: ” I madhi Zot të qofshim falë, një vëllai jonë, pjesë e xhematit të Tabakëve ka nënën e sëmurë, i madhi Zot fale shëroje dhe jepi shëndet të plotë! ” Masivisht nga xhemati u dëgjua fjala: Aminnnnn” Tregon besimtari dhe thotë: “Pasha te madhin Zot sapo hoxha mbaroi lutjen dhe pasi u fal xhumaja nëna u zgjua nga koma dhe gjëndja e saj u përmirësua ndjeshëm.,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Nuk mjafton vetem kaq sepse diagnostikimi i mjekëve nxori që nëna kishte probleme me frymëmarjen dhe nevoitej nje aparat apostafat për të krijuar ekulibrin e duhur.Fondacioni Firdues nen drejtimin e teologut Elvis Naçi m’u gjendën pranë me ndihmesë duke më siguruar një pjesë të të hollave! Zoti ja shperblefte!”Vëlla dhe motër të begatoftë i madhi Zot, mos e humb shpresën, për çdo brengë që të kaplon lute Zotin e Gjithësisë sepse është Ai që i përgjigjet lutjeve tona![Sepse vetëm All-llahu është ndihmëtar i juaji dhe Ai është më imiri ndihmës.Suretu Ali Imran],shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Mogherini befason me lajm të madh: Ka ardhë koha që kosovarëve t’u liberalizohen vizat


Mogherini këto deklaratai ka bërë në Helsinki, pas takimit të Ministrave të punëve të jashtme të shteteve anëtare të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.Sipas saj, Komisioni Evropian ka thënë se ka ardhur koha të hiqen vizat për shtetasit e Kosovës.“Vendimin për këtë duhet ta marrë Këshilli i Evropës dhe është koha e fundit të ndodh. Shpresoj që shtetet e BE’së do ta marrin atë vendim”, theksoi Mogherini.,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Erdhi ky lajm shumë i keq për Kosovën

Shefi i diplomacisë ka një rol kyç në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë për normalizim të marrëdhënieve, një dialog që është kusht i BE-së nëse të dyja shtetet duan të vazhdojnë rrugën drejt unionit.Problemi lind për faktin se kandidati kryesor për të marrë këtë post, Josep Borrell, është kundër pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës.Borrell, nuk u dha viza për delegacionin sportiv nga Kosova si dhe nuk lejoi përdorimin e simboleve të shtetit të Kosovës, duke thënë se Kosova mund të marrë pjesë në gara sportive në Spanjë vetëm me flamur të Serbisë.,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

O Zot na ruaj!” I riu shqiptar filmon të moshuarën duke bërë “ma gji”

Kemi dëgjuar shpesh se magjia ekziston dhe se pasojat e kësaj vepre të konsideruar me fuqi të lashta, janë me të vërtetë të forta.Edhe në ditët e sotme kjo fjalë qarkullon dhe përdoret në disa forma.
Kryesisht në disa fshatra të thellë të vendit, thuhet se praktikohet ende nga gratë e moshuara për qëllime të caktuar. Një video me një temë të tillë ka mbërritur në redaksinë e JOQ e komentuar nga një djalë, i cili thotë se e moshuara po bën magji dhe i bën thirrje të gjithë të rinjve beqarë të ruhen se kjo mund të jetë,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Merkeli-Mogherinit: Ti nuk mund ta ndalosh asnjëherë shtetin e Kosovës për t’i marrë vizat, më shumë se çdo shtet tjetër e meritojnë ata liberalizimin e vizave [Video]

Reagimi ka qenë i menjëhershëm nga zonja e parë e Gjermanisë, Angela Merkel. E kjo e fundit i’u drejtua Mogherinit dhe i’a tha disa fjalë për Kosovën.Ti nuk mund ta ndalosh asnjëherë shtetin e Kosovës për t’i marrë vizat, më shumë se çdo shtet tjetër e meritojnë ata liberalizimin e vizave, u shpreh Merkeli.
Kujtojmë që rasti i vajzës nga Drenasi e shttyu Mogherinin të flet dhe të kapet për këtë tem dhe t’i thotë disa fjalë Kosovës që nuk i takojnë Mogherinit t’i thotë.,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Unë nuk flas keq për Kosovën, unë e flas vetëm realitetin e tyre që nuk janë gati për liberalizimin e vizave

Ambasadorja e Britanisë së Madhe i tha Mogherinit që të mos e pengon Kosovën për lib era lizimin e vizave, Kosova i meriton vizat.Por, tani Mogherini thotë nuk flas keq për Kosovën, flas vetëm realitetin, që nuk janë gati për lib erali zimin e vizave.
Unë po flas realitet asgjë tjetër e nderuara Karen Pierce, ju mund të më thoni që e kam gabim, por jo nuk e kam gabim. Unë flas vetëm realitetin e Kosovës, përfundon Mogherini.,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Mustafa: ‘Kur shkojmë në zgjedhje, Haradinajn nuk e voton as familja vet’

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka pretenduar se në rast se vendi shkon në zgjedhje të parakohshme, partinë e kryeminstrit të Kosovës, Ramush Haradinajt nuk do e votojë as familja e tij. Isa Mustafa ka pasur një kërkesë publike për kryeminstrin Haradinaj që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, pasi që sipas tij tanimë qeveira Haradinaj ka dështuar.“Qeveria ka dështu, vendi duhet me shku në zgjedhje të parakohshme. Kështu që, bëhet e ditur se edhe kë e përkrah populli.” JA VIIDEO:

Shkova në haxh i mbytur në borxhe dhe u ktheva pa asnjë borxh (Tregim që do ju mbush syt me lot)

Kam kaluar disa vështërsi financiare si rezultat i disa gab,imeve të bëra në korpo.ratë të cilat më kanë kushtuar mijra pa,und. Kjo kishte edhe pasoja indirekte të cilat rezultuan në borxhe të tjera gjithashtu.Fillova të merrja telefonata kë,rcën uese, email-e të cilat më dërguan edhe në gj.ykatë, në të cilën humba edhe pse gjy ka tësi u tregua dashamirës. Mu tha që të hiqja dorëdhe ta hidhja mbas shpatullave por unë vazhdova.,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

ESTAS SON LAS TRES PELÍCULAS IMPERDIBLES DEL TOUR DE CINE FRANCÉS 2019

Este viernes 6 de septiembre arranca la edición 23 del Tour de Cine Francés, una de las propuestas de cine más populares que trae a México lo mejor de las propuestas francesas de los últimos años o las más recientes. Gracias al Tour hemos conocido cintas como Coco antes de Chanel con Audrey Tautou, Metal y hueso con Marion Cotillard, Un hombre ideal de Yann Gozlan, Chocolat con Omar Sy, Gauguin con Vincent Cassel, y muchas más. lee abajo,,

Britania po bën një hap pas për emigracionin, nxjerr rregulla të reja: Si mund të merren me lehtë dokumentet

Qeveria britanike bën një hap pas në kërcënimin lidhur me emigracionin dhe sqaron që të drejtat e qytetarëve të Bashkimit Europian do të ruhen. Ministri i ri i Brendshëm Priti Patel, muajin e kaluar kishte njoftuar se liria e qarkullimit do të pushonte menjëherë ditën pas Brexit, me 31 tetor, duke shkaktuar shqetësim te qytetarët europianë.,shtyp r,eklamen dhe vazhdo

Qendrim ii Patel binte në kontrast direkt me pozicionin e hapur të kryeministrit Boris Johnson, që kishte thënë disa herë se qytetarët e Bashkimit Europian “janë të mirëpritur”.

Njoftimi i Patel binte në kundërshtim edhe me rregullat e rakorduara me Bashkimin Europian që parashikojnë një periudhë tranzicioni për lirinë e lëvizjes. Përballë reagimeve të shumta lidhur me këtë qendrim, tashmë Ministria e Brendshme ka ndryshuar ton dhe ka saktësuar se qytetarët e Bashkimit Europian që do të mbërrijnë në Britaninë e Madhe para 31 dhjetorit 2020, do të kenë të drejtë për të qendruar 3 vite.

Rregullat e reja

Qarkullimi i lirë i personave do të zëvëndësohet nga një “leje qendrimi e përkoshme”që qytetarët e Bashkimit Europian do të duhet të kërkojnë. Por para se të marrin lejen e qendrimit, qytetarët e BE-së do t’i nënshtrohen kontrolleve më të ashpra lidhur me precedentët penalë.